MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
INFORMACJE PODSTAWOWE
OPIS FIRMY
Serce POLIN stanowi wystawa stała, która oferuje podróż przez tysiącletnią historię Żydów polskich, opowiedzianą na wiele głosów i z różnych perspektyw. Chcemy, by podróż ta stała się dla odwiedzających przeżyciem zmieniającym ich myślenie i emocje, a historia polskich Żydów – historią zrozumiałą, bliską i własną.
Dramatyczna historia Żydów polskich to dla muzeum również punkt wyjścia do mówienia o wyzwaniach współczesności. Jest historią żywą, mającą znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości. Wierzymy, że jej poznanie może pobudzać do empatii i szacunku dla osób odmiennych wyznań i kultur. Pragniemy, by jak najwięcej odwiedzających i uczestników naszych programów poznało głębszy, niezakłamany obraz polsko-żydowskich relacji.
Cele te są szczególnie ważne dziś, gdy obserwujemy powrót antysemityzmu, niespotykany w Polsce od Marca 1968 roku. Mierzymy się ze wzrostem ksenofobii, radykalnego nacjonalizmu, z brutalizacją języka publicznego. Język nienawiści powszednieje, wszechobecny szczególnie w mediach społecznościowych. Antysemickie i rasistowskie organizacje pozostają nadal marginesem, ale ich wpływy wzrastają, zwłaszcza wśród młodzieży.
"XI Przykazanie: Nie bądź obojętny" – przesłanie Mariana Turskiego z obozu w Auschwitz, będzie kształtować nasze postawy i działania. Muzeum będzie stać na straży prawdy historycznej. Pozostanie ośrodkiem niezależnej debaty; centrum odważnych i ambitnych wystaw czasowych, programów edukacyjnych i akcji społecznych, angażujących publiczność na szeroką skalę także w internecie; modelową instytucją kultury pod względem obniżania barier dla grup marginalizowanych, szczególnie osób z niepełnosprawnościami; miejscem ważnych i dostępnych kolekcji dziedzictwa materialnego i niematerialnego; muzeum wspierającym lokalne inicjatywy, zmierzające do ochrony i popularyzacji historii i kultury żydowskiej w całej Polsce.
O KANDYDACIE / KANDYDATCE / KANDYDATACH
Specjalizuję się w dziedzinie kampanii społecznych, kampania „Inna historia, taki sam hejt” została trzykrotną (dwa brązy oraz srebro) laureatką nagród Effie w 2019. Z kolei 2024 roku nasz projekt komunikacyjny „Z dwóch strony muru” towarzyszący wystawie czasowej „Wokół nas morze ognia” zdobył dwukrotnie złoto i srebro Effie Awards. Przygotowane przez Muzeum POLIN kampanie zdobyły także wyróżnienia na innych prestiżowych konkursach branżowych – Mixx Awards czy Muzeum Widzialne.
doprowadzić do tego, że miliony osób miały szansę zastanowić się nad tym, czy na pewno Powstanie w Getcie Warszawskim było li tylko
doświadczeniem żydowskim. Ale co ważniejsze ci, co chcieli dowiedzieć się więcej, dostali szansę poszerzyć swą wiedzę na wystawie, którą
odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających.
Towarzyszące projektowi działania PR wzmacniały wydźwięk wystawy „Wokół nas morze ognia” promując samą wystawę oraz docierając z przekazem o losach ludności cywilnej w czasie powstania w getcie warszawskim do szerszej, pozamuzealnej publiczności.
Dzięki wystawie i działaniom PR opowieść historyczna zyskała uniwersalny i współczesny wymiar, tworząc niepisany apel o refleksję nad losem słabych i bezbronnych. Stanowiło to wspólny cel autorów wystawy z zespołem komunikacji marketingowej Muzeum Polin oraz partnerami z Saatchi & Saatchi.
PREZENTACJA / MATERIAŁY DODATKOWE
ZGŁOSZENIE - INFORMACJE
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło w kwietniu 1943 roku i było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń II Wojny Światowej. Z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin otwarto wystawę „Wokół nas morze ognia”, przedstawiającą historię, pamiątki i
relacje ocalałych z Powstania. Wystawa trwała od 17 kwietnia 2023 do 8 stycznia 2024. Ekspozycja wpisywała się w edukacyjną rolę Muzeum, organizującego co roku m.in. upamiętniającą Powstanie, warszawską akcję „Żonkile”.
Co jednak nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale nawet wszyscy Polacy wiedzą o Powstaniu? Na liście lektur licealnych znajduje się reportaż „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall ze wspomnieniami jednego z komendantów Powstania Marka Edelmana, można więc sądzić, że wiedza o Powstaniu jest wysoka: zgodnie z danymi CBOS z 2023 roku 89% Polaków słyszało o Powstaniu w Getcie, a w badaniu "Barometr Warszawski" z 2021 99% Warszawiaków deklarowało taką znajomość. Są to jednak dane deklaratywne i odpowiedź na pytanie zamknięte, a narracja społeczna oparta na reportażu Krall zwraca uwagę na „czyn zbrojny” społeczności żydowskiej.
W przestrzeni miejskiej Warszawy właściwie nie ma też już namacalnych śladów getta warszawskiego – na terenie getta powstało osiedle Muranów, a skojarzenia związane z „powstaniem w Warszawie” właściwie w pełni zajęło Powstanie Warszawskie, któremu poświęcono bardzo popularne
warszawskie muzeum. Powstanie w getcie jest więc „niewidzialnym” wydarzeniem i nie można właściwie „doświadczyć” artefaktów z nim związanych. Co jednak najważniejsze, Powstanie w Getcie jest dla respondentów, którzy o nim słyszeli, ważne przede wszystkim dla Żydów: takiej odpowiedzi udzieliło aż 60% Polaków.
Wyzwanie
Zachęta do odwiedzenia wystawy poświęconej powstaniu w getcie warszawskim mimo barier: po co odwiedzić ekspozycję na temat, który nie jest dla potencjalnych zwiedzających osobiście ważny („to tematyka żydowska”), o którym wiedza jest niby wysoka, ale tak naprawdę niewielka („nie pozostały ślady”) i wyrywkowa („czyn zbrojny garstki żydowskich bojowników”), a więc jest to wydarzenie tragiczne, ale bez związku z życiem współczesnych Polaków?
Insight
Powstanie w Getcie nie było tylko czynem zbrojnym garstki żydowskich bojowników. Było doświadczeniem około 50 tysięcy cywilów – polskich obywateli takich jak ty. Edelman, Anielewicz, Cukierman – warszawiacy mogą znać nazwiska tych żołnierzy z lekcji historii. Ale Powstanie w getcie było zrywem, który przede wszystkim dotknął ludność cywilną stolicy. Minęło 80 lat, w Warszawie żyją teraz inni cywile, ale to właśnie z cywilnymi ofiarami powstania warszawiacy odnaleźć mogą współcześnie pewną więź.
Strategia
Polacy traktują Powstanie w Getcie jako wydarzenie ważne dla Żydów, musieliśmy więc pokazać, że cywilne doświadczenie tragedii może być uniwersalne, że nie ma na niego wpływu ani czas… ani przestrzeń. Chcieliśmy uczynić powstanie w getcie warszawskim wydarzeniem prawdziwie „warszawskim” – a więc bliskim Polakom. Ale by to zrobić, trzeba było nie tylko po raz kolejny poinformować o rocznicy powstania, ale także
pokazać jego cywilny kontekst i dać go doświadczyć "Z dwóch stron muru".
Realizacja
Działania podzieliśmy na etapy, w każdym prowadząc intensywne działania PR. Informowaliśmy o odkryciu zdjęć z getta i nadchodzącej wystawie. Potem promowaliśmy otwarcie wystawy wykorzystując kanały digital, kampanie w Mecie i Google, OOH, kampanię w Multikinie i współpracę z
influencerami. W działaniach PR i kampaniach digitalowych wykorzystaliśmy dwustronny mur z lustrem weneckim i odtworzenie głosu uczestniczki powstania z użyciem AI. Finisaż wsparła kampania radiowa oraz dedykowane posty w SoMe.
Wyniki
Wystawę „Wokół nas morze ognia” odwiedziło 134 571 zwiedzających, co jest wynikiem najwyższym w historii muzeum Polin. Także w towarzyszącej wystawie akcji społecznej „Żonkile” wzięło udział rekordowe 1 914 958 osób, a respons medialny towarzyszących wystawie działań PR był znacznie wyższy, niż w przypadku innych wystaw czasowych w Polinie.