OKNOPLAST

Description / Opis

MikołajPlacek1
Popular

OKNOPLAST

30-lat istnienia 50 różnorodnych innowacji

Na przestrzeni ostatnich 30-lat nieprzerwanej działalności firmy OKNOPLAST wprowadzono ponad 50 różnorodnych innowacji.

Grupa OKNOPLAST produkuje swoje wyroby na najnowszych liniach światowych liderów produkcji maszyn do okien i drzwi PVC, aluminium, rolet i szyb. Procesy produkcyjne są w pełni zautomatyzowane i sterowane online, aby maksymalnie wyeliminować możliwość popełnienia błędu ludzkiego. Wdrożony na liniach produkcyjnych OKNOPLAST Production System pozwala m.in. na utrzymywanie maszyn na najwyższym poziomie niezawodności, dzięki czemu eliminujemy możliwości występowania błędów produkcyjnych i jakościowych. W 2024 roku został oddany do użytku automatyczny magazyn wysokiego składowania. To jedna z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce. Profile do produkcji skrzydeł, ram i słupków oraz stal do wzmocnień są automatycznie kompletowane i dostarczane do działu przygotowania produkcji, co znacznie usprawnia cały proces produkcyjny. Dzięki automatyzacji procesu magazynowania, zamówienia realizowane są szybciej i w jeszcze wyższej jakości.

 

 

Grupa OKNOPLAST od początku swojego istnienia stawia na innowacyjne pomysły, poparte najwyższą jakością i niepowtarzalnym wzornictwem. Posiada własny dział R&D odpowiedzialny za rozwój nowych rozwiązań, a także dwa rozbudowane laboratoria, w których przeprowadzane są zaawansowane testy produktów. OKNOPLAST nieustannie pracuje nad udoskonalaniem swoich produktów poprzez opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym może lepiej odpowiadać na najnowsze potrzeby rynku. Grupa OKNOPLAST jako pierwszy producent w Europie wdrożyła ponad 50 innowacji, dzięki czemu ze zwykłego reagowania na trendy przeszła do roli ich kreatora. Firma posiada własny dział R&D odpowiedzialny za tworzenie nowych rozwiązań oraz dwa rozbudowane laboratoria, w których przeprowadzane są zaawansowane testy produktów.
W okresie miedzy 2003 a 2024 firma wprowadziła m.in.:

 • System 5-komorowy
 • Nowy standard szklenia
 • „Niewidzialne” zawiasy
 • Okno Platinium
 • Pakiet trzyszybowy
 • Okno pasywne
 • PIXEL 22% więcej światła
 • Smart Window
 • Okno LUNAR
 • PRISMATIC 76 mm
 • PAVA 82 mm STV
 • Klamka bezrozetowa SLEEK
 • MIRU EVO STEEL personalizowany profil aluminium

Jako pierwsza z firm spoza Stanów Zjednoczonych otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie Best of IBS za najciekawsze rozwiązania. OKNOPLAST wraz z technologią Voice OKNOPLAST, umożliwia sterowanie oknami i drzwiami za pomocą głosu. To wielki sukces przedsiębiorstwa z Polski udowadniający najwyższą jakość rodzimych produktów.

BASIC INFORMATION

Company name / Nazwa firmy
OKNOPLAST sp. z.o.o
Company info / Opis firmy [1 000 words]
OKNOPLAST Group to wiodący producent stolarki otworowej, który od lat cieszy się zaufaniem klientów w Polsce i na rynkach międzynarodowych. Firma została założona w 1994 roku i od tamtej pory dynamicznie się rozwija, zyskując reputację innowatora w branży budowlanej.
Obecnie OKNOPLAST nie zwalnia tempa. Firma nie tylko utrzymuje najwyższe standardy, ale także wyznacza nowe trendy na rynku budowlanym. Od początku swojego istnienia, OKNOPLAST stawia na innowacje wspierane przez najwyższą jakość oraz unikalne wzornictwo. Nowoczesne laboratoria oraz wewnętrzny dział badań i rozwoju (R&D) nieustannie pracują nad nowymi produktami i aktualizują istniejący asortyment, aby jak najlepiej spełniać wymagania klientów. Na podkreślenie zasługuje również ścisła współpraca z renomowanymi uczelniami w zakresie prac badawczych, która pozwala firmie korzystać z najnowszych osiągnięć nauki i implementować je w swoich produktach. OKNOPLAST regularnie inwestuje 5% swojego przychodu w rozwój produktów. Dzięki takiemu podejściu z powodzeniem zdobyła rynki europejskie i Ameryki Północnej. Obecnie
Dogłębne rozumienie oczekiwań klientów, precyzyjna dbałość o detale, estetykę oraz różnorodność przyczyniły się do ciągłego wzrostu sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Obecnie, jako wiodący producent stolarki PVC, OKNOPLAST Group oferuje swoje produkty na 21 rynkach, obejmujących kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone. W pięciu nowoczesnych zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Polsce i Hiszpanii, rocznie powstaje 2,3 miliona jednostek okiennych.
Od samego początku firma OKNOPLAST kładzie ogromny nacisk na najwyższą jakość swoich produktów oraz obsługi sprzedaży. Niezależnie od sytuacji rynkowej, firma regularnie wprowadza nowe produkty. Aby klienci mogli cieszyć się niezawodnością tych produktów, OKNOPLAST utrzymuje wielostopniowy system kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Warto podkreślić, że wszystkie wdrożone metody kontroli jakości znacznie przewyższają standardy branżowe. Każdy produkt OKNOPLAST jest efektem starannego procesu projektowania i produkcji, co pozwala na dostarczenie użytkownikom najlepszych rozwiązań na rynku. Dzięki temu liczba zadowolonych klientów rośnie z każdym rokiem, a większość z nich, bo aż 70%, pochodzi z polecenia. W swoim portfolio grupa Oknoplast ma 6 marek: OKNOPLAST, WnD, SKYVI, ALUHAUS, CATADI,HERMET10. Każda z nich ma nieco innych odbiorców, a produkty są wyselekcjonowane w taki sposób, aby w pełni zaspokajać potrzeby rynku.
OKNOPLAST Group jest przykładem firmy, łączącej tradycję z nowoczesnością, która oferuje produkty najwyższej jakości, w pełni odpowiadające potrzebom rynku. Firma kontynuuje rozwój poprzez inwestycje w nowe technologie i ekspansję na rynki zagraniczne, nieustannie dążąc do wyznaczania nowych standardów jakości i innowacyjności w branży stolarki okiennej i drzwiowej.
Country / Kraj
Poland / Polska
First Name of the person being entered / Imię zgłaszanej osoby
Mikołaj
Last Name of the person being entered / Nazwisko zgłaszanej osoby
Placek
Position / Stanowisko
Prezes
Founding year / Rok założenia
1994
Team size / Wielkość zespołu
3200
Company size / Wielkość firmy
Large company / Duża fimra
Legal form / Forma prawna
Limited Liability Company LLC / Spółka Z O.O.
Company www / Strona firmowa
LinkedIn profil / LinkedIn profil
Sector / Branża
Future Industry
Email / Email
Address
Ochmanów 117
Zip/Post Code
32-003

Contest Information

Contest Category / Kategoria Konkursu
DOM / BUDOWNICTWO / PROP-TECH
Kind of innovation / Rodzaj innowacji
Product / Produktowa, Technological / Technologiczna
Target market / Rynek docelowy
Continental Market / Rynek kontynentalny
Customer focus / Kluczowy odbiorcy
B2B, B2C
Reach of innovation / Zasięg innowacji
National / Krajowy, European / Europejski
Person description / Bio osoby [500 words]
Mikołaj Placek od 2008 roku stoi na czele OKNOPLAST, jednak jego zaangażowanie w działania firmy sięga czasów dzieciństwa. Jego codzienna obecność w firmie ojca, baczne przyglądanie się etapom produkcji i przejście przez kolejne szczeble kariery w wielu działach sprawiło, że dogłębnie poznał działanie firmy i zyskał szacunek pracowników. Zaczynał od pracy na hali produkcyjnej, potem pracował w finansach, zajął się marketingiem i reklamą, by z czasem objąć stanowisko dyrektora handlowego.
Mikołaj Placek miał kluczowy udział w przekształceniu OKNOPLASTU z polskiej firmy rodzinnej w znaczące, międzynarodowe przedsiębiorstwo. W 2004 roku, pełniąc rolę dyrektora handlowego, rozpoczął działalność eksportową, skutecznie wprowadzając OKNOPLAST na rynki europejskie.
W 2013 roku założył Grupę OKNOPLAST, która obecnie składa się z czterech spółek: Oknoplast, WnD, Aluhaus, CATADI oraz Hermet 10. Przez trzy dekady funkcjonowania firmy wprowadził ponad 50 innowacji w branży stolarki otworowej na rynku europejskim, tworząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek okiennych w Europie. Obecnie OKNOPLAST dysponuje siecią ponad 3500 autoryzowanych salonów sprzedaży w Europie i z powodzeniem działa w 20 krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych
Od czasu przejęcia sterów firmy konsekwentnie realizuje założone cele. Nadrzędnym z nich jest utrzymanie stabilnej marki i ekspansja zagraniczna.
„Od początku za cel postawiłem sobie rozwój firmy oraz wchodzenie na nowe rynki zagraniczne. Uważam, że jeśli firma się nie rozwija, to zaczyna się cofać. Trzeba ciągle szukać możliwości rozwoju, co doradzałbym też sukcesorom przejmującym rodzinne biznesy. Bardzo ważnym elementem jest zaangażowanie w budowanie firmy zarówno właścicieli jak i całej załogi. Firmę trzeba prowadzić z pasją, która sprawia przyjemność. Nie da się prowadzić dobrej firmy, bez pasji właścicieli oraz dobrego zespołu lub co gorsze, jeśli jedynym parametrem jej rozwoju jest zarabianie pieniędzy.
Podkreśla Mikołaj.
Jako prezes nie tylko skupia się na celach biznesowych, inicjuje również przedsięwzięcia, które pomagają wpierać społeczność lokalną np. poprzez dofinansowanie lokalnych drużyn sportowych. Wspiera także większe przedsięwzięcia. Jednym z takich projektów było stworzenie aplikacji NEVERWASTE we współpracy z Fundacją Raz Się Żyje na rzecz walki z niemarnowaniem jedzenia.
W trakcie pandemii COVID-19 OKNOPLAST nawiązał współpracę ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, aby wspomóc diagnostykę wirusa. Kiedy w Ukrainie wybuchł konflikt zbrojny, firma otoczyła pracowników szczególną opieką, gwarantując wsparcie materialne, psychologiczne, logistyczne oraz formalne. OKNOPLAST ufundował także zakup ambulansu dla fundacji Lekarze Lekarzom, a w krytycznym momencie wspierał ludność cywilną z Buczy, dostarczając tam agregaty prądotwórcze. Pomaganie to idea, która towarzyszy firmie od samego początku jej istnienia.
Justification for Jury / Uzasadnienie [500 words]
Mikołaj Placek, prezes firmy OKNOPLAST, zasługuje na tytuł lidera innowacji z kilku istotnych powodów. Jako dyrektor handlowy odegrał kluczową rolę w przekształceniu OKNOPLASTU z małej, rodzinnej firmy w znaczące międzynarodowe przedsiębiorstwo. Zainicjował działalność eksportową, skutecznie wprowadzając markę na rynki europejskie. Pokazując, że polskie produkty mogą konkurować nie tylko odpowiednią ceną, ale przede wszystkim najwyższą jakością i innowacyjnością.
Przez 30 lat działalności firmy, Mikołaj Placek brał czynny udział we wprowadzeniu ponad 50 innowacji w branży stolarki otworowej na rynku europejskim. Takie podejście przyczyniło się do stworzenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek okiennych w Europie.
Mikołaj to nie tylko biznesmen, to również filantrop, który wciąż pamięta gdzie zaczęła się jego kariera. Dzięki niemu firma OKNOPLAST z radością wspiera zarówno większe przedsięwzięcia charytatywne, jak i te mniejsze, lokalne, a dzięki stworzeniu przyjaznych stanowisk pracy wciąż cieszy się szacunkiem wśród całej załogi OKNOPLAST.

Logo, Images, presentation, video / Logo, zdjęcia, prezentacja, wideo

Company logo / Logo firmy [600x600 px]
Additional information / Dodatkowe informacje [PDF - 64 MB Max]
Who submit the application / Kto dokonuje zgłoszenia
PR Department / Dział PR
How did you find out about the contest? / Jak dowiedziałeś się o konkursie?
Invitation / Zaproszenie

Entry by / Zgłoszenie przez:

Z.Dyba

Member since 1 month ago
View Profile
Scroll To Top
 • Menu
Close

Your Cart 0

Close

No products in the cart.

Return To Shop
Sidebar