Profile

Personal Details
First Name
Adam
Last Name
Marciniak
Nazwa firmy
VeloBank
Forma prawna
Select Option
Opis firmy
VeloBank to prawdopodobnie najbardziej zwinny bank na polskim rynku. Cyfrowy, mobilny, napędzany technologią i nowatorskim podejściem eXtreme Agile, który tempem zmian zadziwia od listopada 2022 roku. VeloBank to nowy, polski bank, powstały w wyniku procesu resolution. Zarząd nowego banku od początku miał jasny cel – „twórcze podejście do bankowości”, nie ograniczał się jedynie do „administrowania” instytucją finansową, ale miał ambicję stworzenia innowacyjnego, w pełni zdigitalizowanego banku, z nowatorskimi produktami, które nie tylko odpowiadają na potrzeby i oczekiwania klientów, ale przede wszystkim je kreują. VeloBank to w pełni samodzielna, wydajna instytucja finansowa. Zarząd skupił wokół siebie zespół zaangażowanych i pełnych pasji pracowników, osoby, które mają szerokie kompetencje i bogate doświadczenie z cyfrowych sektorów gospodarki, a więc nie tylko z sektora bankowego, ale również w zakresie e-commerce, czy fintech. Wspólnie z nimi, w rekordowym czasie zaledwie pięciu tygodni, udało się stworzyć nowy brand oraz strategię rozwoju, której cele, krok po kroku są konsekwentnie realizowane.
Dzięki zbudowanej przez Zarząd kulturze organizacyjnej łączącej podejście eXtreme Agile z oparciem o kluczowe wartości (bezpieczeństwo, zrozumienie, transparentność i nowoczesność) pracownicy kierują się innowacyjnym podejściem przy tworzeniu oferowanych klientom instrumentów finansowych. Efektem ich dążeń jest o m.in. stworzenie VeloMarketu - ekologicznej platformy zakupowej, gdzie Polacy znajdą produkty wyselekcjonowane i zweryfikowane pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne.
VeloBank, zgodnie z wizją Zarządu, od początku jest bankiem uniwersalnym, oferującym nowoczesne rozwiązania finansowe, będące blisko wartości wyznawanych przez klientów, zarówno tych indywidualnych, jak i instytucjonalnych, w tym reprezentujących sektor MŚP, administrację samorządową, wspólnoty mieszkaniowe czy duże korporacje. Kluczową rolę w naszej strategii odgrywa także wsparcie projektów skupionych wokół efektywności energetycznej i odnawialnych źródłach energii.
Kultura oparta na wartościach (bezpieczeństwo, zrozumienie, transparentność i nowoczesność) łączy się z troską o ludzi oraz szeroko rozumianą ekologią. W ramach tak definiowanej kultury VeloBank tworzy strategię, produkty oraz usługi, odpowiadające na potrzeby i oczekiwania klientów, związane z codzienną bankowością, nadając im cyfrowy i ekologiczny wymiar. Wspomniane wartości są również esencją nowej marki, która mówi o tym, że „VeloBank to bank pozytywnych wartości”, które warto powielać w codziennym życiu. W ślad za tym powstało motto „Świat Bardziej Velo”, w którym dobre wybory się opłacają, a pozytywne postawy tworzą wartość dodaną: satysfakcję klientów i pracowników, pozytywne zmiany w środowisku, atrakcyjne warunki dla inwestorów.
Zarząd VeloBanku tworzy grupa doświadczonych profesjonalistów nie tylko z branży finansowej, ale z wielu podmiotów reprezentujących cyfrowe sektory gospodarki. Unikatowe połączenie tych kompetencji pozwala na budowę od podstaw i w rekordowo krótkim czasie nowoczesnej instytucji finansowej, która łączy innowacyjność z wysoką jakością obsługi klienta i zautomatyzowaną personalizacją oferty. Wieloletnia praktyka zespołu i zamiłowanie do technologii sprawiają, że bank potrafi łączyć oferowanie wygodnych i intuicyjnych rozwiązań cyfrowych, ze wsparciem klienta w kontakcie bezpośrednim.
Ważnym elementem strategii VeloBanku jest również inwestowanie w działalność społecznie odpowiedzialną. Bank i jego pracownicy realnie angażują się w inicjatywy i projekty społeczne wspierające ekologię. Jednocześnie bank oferuje rozwiązania dla klientów, w tym nie tylko stricte finansowe, które pozwalają im osobiście wspierać transformację energetyczną.
Zdjęcie uczestnika [JPG, PNG - Max 2MB]
Sektor
0
Obroty w poprzednim roku [PLN]
Opis innowacji [1/2 - A4]
Członkowie Zarządu VeloBanku wykorzystali swoje bogate doświadczenie, szerokie umiejętności i specjalizacje do stworzenia wyjątkowo innowacyjnej oferty bankowej nowej marki na polskim rynku.
Zarząd postawił przed sobą ambitne wyzwanie i musiał dostosować do tego system pracy oraz kulturę organizacyjną. W kilka miesięcy stworzono stabilny, wiarygodny a jednocześnie dynamiczny zespół, który, co miesiąc wprowadza na rynek bankowy kolejne innowacje. Stosowane aktualnie podejście to eXtreme Agile. Oznacza to szukanie optymalnych rozwiązań, często nieszablonowych i nieoczywistych. Cel jest jeden – wspólnie rozwijać bank i dostarczać nowe produkty oraz usługi w maksymalnie krótkim czasie.
W ramach innowacyjnego podejścia do klienta Zarząd VeloBank zainicjował stworzenie ekologicznej platformy zakupowej VeloMarket, gdzie Polacy znajdą produkty wyselekcjonowane i zweryfikowane pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. Jest to również unikatowa platforma edukacyjno-produktowa, poprzez którą bank udostępnia szeroką ofertę eko-artykułów, udziela kredytów na inwestycje w zieloną energię oraz buduje wśród Polaków świadomość potrzeby transformacji energetycznej.
Bank stale rozwija ofertę VeloMarketu, zawierając przy tym strategiczne partnerstwa. Dzięki współpracy z PGE, największym sprzedawcą energii w Polsce, zapewnia klientom platformy dostęp do atrakcyjnej oferty w zakresie fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz informacji na temat programów finansowania zielonej transformacji.
VeloBank twórczo wykorzystuje wypracowane już technologie. Jedną z pierwszych nowości w VeloBanku było wprowadzenie VeloKonta, czyli nowoczesnego rachunku osobistego, który wyróżnia możliwość założenia go za pomocą aplikacji mObywatel. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownicy mogą szybko i wygodnie otworzyć konto bankowe, ograniczając liczbę formalności do minimum. Co więcej, w imieniu klienta, który otworzy konto z wykorzystaniem aplikacji mObywatel, bank zasadzi drzewo, a klient otrzyma elektroniczny certyfikat potwierdzający zasadzenie.
Dla zarządu banku priorytetem było szerokie zastosowanie technologii, w służbie klientowi. Dlatego w pierwszych miesiącach br. VeloBank udostępnił klientom nową odsłonę aplikacji mobilnej, oferującą jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne rozwiązania, pomagające wygodnie korzystać z produktów bankowych z poziomu telefonu. To konsekwencja podejścia „mobile first”, czyli koncentracji na potrzebach osób, które w kontakcie z bankiem preferują rozwiązania mobilne. Główne wyróżniki aplikacji to przejrzysta architektura informacji, użyteczne funkcje, w tym możliwość zakupu biletu komunikacji miejskiej czy opłacenia parkingu oraz nowoczesny i spójny design.
Nowa bankowość mobilna VeloBanku spełnia najwyższe standardy rynkowe w zakresie bezpieczeństwa. Dodatkowo, została zintegrowana z wewnętrznym systemem CRM (customer relationship management). Dzięki niemu bank wdrożył hiperspersonalizację w kontakcie ze swoimi użytkownikami, która pozwala na pełne dopasowanie do potrzeb każdego klienta i wielokanałową obsługę.
Zarząd konsekwentnie realizuje założenie rozwoju cyfrowych usług banku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu koniecznych formalności. Wprowadził innowacyjną ofertę kredytu hipotecznego – VeloDom, w którym proces ubiegania się o finansowanie można przeprowadzić całkowicie zdalnie. W banku ten produkt określany jest „hipoteką z kanapy”, bo klient musi pojawić się fizycznie w banku dopiero w momencie podpisania umowy.
Innowacyjne podejście do rozwijania oferty banku Zarząd udowodnia również poprzez zawieranie strategicznych partnerstw. Dzięki współpracy z PGNiG, VeloBank mógł zaproponować wspólnym klientom wyrównanie opłat za gaz do stałego poziomu w ciągu roku, co jest szczególnie ważne dla zarządzania budżetem domowym w sezonie grzewczym.
Zarząd intensywnie pracuje nad nawiązywaniem kolejnych partnerstw. Doprowadził do rozszerzenia oferty banku o ubezpieczenie na życie i jako pierwszy bank w Polsce nawiązał współpracę z Prudential – towarzystwem ubezpieczeniowym.
Rodzaj innowacji
Marketingowa / Marketing, Produktowa / Product, Technologiczna / Technological
Dlaczego ta innowacja zasługuje na nagrodę? [1/2 - A4]
Zarząd VeloBanku zbudował nowy podmiot oparty o cyfrową bankowość. Unikatowe kompetencje Zarządu, które wywodzą się z szeroko pojętego sektora finansowego oraz sektora nowych technologii i e-commerce, pozwoliły na zbudowanie na nowo banku, w rekordowym czasie pięciu tygodni. VeloBank, który powstał w wyniku procesu resolution, nie jest jedynie instytucją pomostową, to nowoczesny bank, jedyny w swojej kategorii.
Zarząd VeloBanku wyróżnił się wśród instytucji finansowych, czyniąc innowacje jednym z głównych motorów napędu wzrostu banku, tworząc zupełnie nową markę oraz nowy standard na rynku. Jednocześnie, przewodząc bankowi pomostowemu, musiał stawić czoła licznym wyzwaniom i ograniczeniom. Członkowie Zarządu postanowili, że zamiast określonego ustawą „pomostu” zbudują prawdziwy most, który połączy bankowanie z najnowszymi technologiami, finanse z ludźmi i ich wartościami, bankowość z innymi obszarami rynku, jak e-commerce oraz ostatecznie VeloBank z inwestorem, który będzie mógł już na starcie wykorzystać wszystkie solidne fundamenty nowej inwestycji.
Zarząd VeloBanku w ciągu zaledwie pięciu tygodni przyjął nową, kompleksową strategię dla banku oraz przeprowadził z sukcesem rebranding, tworząc nową markę na polskim rynku bankowym. W swojej strategii uwzględnił najnowsze trendy w branży finansowej, a w opracowywaniu produktów skupił się potrzebach współczesnych klientów, opartych o ważne dla nich wartości, jak transparentność, bezpieczeństwo, zrozumienie i nowoczesność. Sposobem na spełnienie tych celów był rozwój innowacyjnych produktów i usług, które oferowały nową jakość bankowania.
Ważnym osiągnięciem Zarządu było zbudowanie nowego, w pełni zmotywowanego zespołu poprzez z jednej strony utrzymanie, a z drugiej wprowadzenie nowych pracowników. Celem było przekonanie ludzi, by wspólnie chcieli wziąć udział w procesie nowatorskiego banku w ultraszybkim czasie, który z jednej strony utrzyma, zaktywizuje i przyciągnie nowych klientów, a z drugiej – przygotuje go na proces inwestorski, tak aby dopełnić proces resolution.
Co więcej, Zarząd VeloBanku w rozwijaniu swoich nowatorskich projektów wyszedł poza tradycyjnie pojmowaną bankowość. Nawiązał partnerstwa, które pozwoliły mu zaoferować nowe usługi, jak np. możliwość rozłożenia płatności za gaz na równe raty, unikając tym samym trudnych dla domowych budżetów drastycznych skoków wysokości faktur w okresie zimowym. Umiejętność diagnozy najnowszych trendów w cyfryzacji i bankowość pozwoliła na uruchomienie VeloMarketu, platformy e-commerce, która ułatwia ekologiczne zakupy.
O powodzeniu celu strategicznego, którym było zbudowanie silnej i rozpoznawalnej marki świadczą liczby. VeloBank ogłosił swoją strategię 21 listopada 2022 roku. Zaledwie po miesiącu marka osiągnęła imponujący wskaźnik rozpoznawalności na poziomie 30%. W maju 2023 roku, 43% respondentów wskazało VeloBank jako jedną z marek bankowych, z którymi się identyfikują, co świadczy o szybkim sukcesie procesu rebrandingu. Sukces widoczny była także w zainteresowaniu produktami banku. VeloKonto posiada już ponad 100 tys. klientów. Niecały miesiąc po uruchomieniu platforma VeloMarket notuje średnio 3 tys. odsłon dziennie.
Zarząd VeloBanku dąży o ciągłego doskonalenia i innowacji, aby zapewnić klientom najlepsze rozwiązania. Planuje wdrożenie kolejnych nowoczesnych i nowatorskich rozwiązań oraz intensywnie działa na rzecz zawierania kolejnych partnerstw, które zapewnią ich klientom nowe korzyści. W całym procesie rozwijania oferty banku zadbał również o spełnianie wymogów związanych z byciem bankiem pomostowym.
Opcjonalnie - Opis innowacji [PDF - Max 100 MB]
Jak określisz swoją firmę / How would you describe your company
Korporacja, Szuka Inwestora/ów
Czym wyróżnia się Twoja firma na tle konkurencji?
What makes your company stand out from the competition?
Ma potencjał wzrostu, Opiera się na unikalnej przewadze konkurencyjnej, Jest liderem w swojej branży, Rewolucjonizuje dotychczasowe zasady w branży, Jest innowacyjna w skali kraju
Opis Marki, Produktu, Usługi [500 słów] / Description of the Brand, Product, Service [500 words]
Otrzymane nagrody /wyróżnienia [500 słów] / Awards/distinctions received [500 words]
Scroll To Top
  • Menu
Close

Your Cart 0

Close

No products in the cart.

Return To Shop