GLOVO
W dobie rosnącej świadomości społecznej i ekologicznej, firmy muszą wykazywać się odpowiedzialnością nie tylko w zakresie świadczonych usług, ale również w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nasza aplikacja do dostaw jedzenia wprowadza nowatorskie rozwiązanie o nazwie Fundusz Impaktowy, które integruje działania prospołeczne i proekologiczne bezpośrednio z modelem biznesowym. To unikalne podejście w branży nie tylko delivery, ale ogólnie w biznesie. Łączymy podejście dążenia do zysku z odpowiedzialnością społeczną.
Mała część przychodu z każdego zamówienia dokonanego na Glovo jest przeznaczana na nasze inicjatywy społeczne i środowiskowe. W ten sposób nie czekamy na nadwyżki finansowe żeby udzielić wsparcia, a nasze działania są stałe i wpisane w strategię firmy. Tak samo jak nasz główny model biznesowy, także nasze działania społeczne są zorientowane na wzrost – im więcej zamówień zostanie wykonanych przez aplikację, tym większy Fundusz zbieramy na wsparcie inicjatyw.
Jedną z głównych inicjatyw, którymi się zajmujemy jest program Glovo Access.
Glovo Access to platforma, której działanie polega na udostępnieniu infrastruktury technologicznej i logistycznej Glovo organizacjom pozarządowym.
Możliwość zamówienia przez Glovo darmowej i szybkiej dostawy tego samego dnia, pozwala dotrzeć z niezbędną pomocą do wielu potrzebujących. Dostawy obejmują w pierwszej kolejności posiłki i dostawę żywności zagrożonej zmarnowaniem do osób potrzebujących, jednak organizacje, które dołączą do Glovo Access, mogą także inaczej wykorzystywać udostępnioną infrastrukturę w ramach swojej działalności. Partnerzy mają dostęp do własnej platformy, dzięki której mogą zamówić kuriera, aby zrealizował dostawę w wybranym momencie.
Korzystają z niej m.in warszawska Fundacja Senior w Koronie, która dostarcza paczki do seniorów, dla których wychodzenie z domu jest trudne lub niemożliwe; fundacja Mniej Więcej z Wrocławia, która przygotowuje posiłki z nadwyżek żywności uratowanej przed zmarnowaniem i, dzięki Glovo, dostarcza je do seniorów w potrzebie i osób uchodźczych. Posiłki i żywność to główne, ale nie jedyne darowizny przewożone przez organizacje. Fundacja Tymmmczasy, opiekujaca się bezdomnymi psami i kotami korzysta z Glovo Access aby dostarczyć karmę, podkłady dla szczeniaków, bądź potrzebne suplementy dla zwierząt przebywających w domach tymczasowych.
Nie każda pomoc mieści się w żółtym plecaku Glovo, więc w ramach programu Glovo Access udzielamy także wsparcia finansowego organizacjom aby wesprzeć je w potrzebach transportowych. Tak głównie współpracujemy już z trzema Bankami Żywności w Polsce.
Realizując Glovo Access kierujemy się wiarą w to, że biznes powinien wspierać organizacje pozarządowe w realizacji ich misji. My chcemy to robić właśnie poprzez ułatwienie im dostępu do technologii i wsparcie w transporcie, aby mogły więcej swoich zasobów poświęcać na pomaganie.
W ramach Glovo Access pomogliśmy organizacjom dostarczyć już ponad 4 miliony posiłków, w tym ponad 1 milion w Polsce. Z racji tego, że pracujemy z organizacjami które w dużej mierze bazują na ratowaniu nadwyżek żywności to już ponad 1500 ton żywności wspólnie uratowanej przed zmarnowaniem.
Wraz z rozwojem naszego biznesu i wzrostem naszych funduszy impaktowych, rozwijamy kolejne inicjatywy. Od 2024 wspólnie z Bankiem Żywności w Warszawie prowadzimy Punkt pod Parasolem – miejsce na warszawskiej Woli przeznaczone do magazynowania nadwyżek żywności uratowanych przed zmarnowaniem i przekazywaniem ich osobom potrzebującym. Beneficjenci Punktu, którzy nie są w stanie dotrzeć do niego fizycznie ze względu na stan zdrowia czy wiek, mogą skorzystać z darmowej dostawy Glovo Access i otrzymują swoje wsparcie bezpośrednio pod drzwi.
Naszym celem jest dalszy rozwój projektu. Chcemy aby osoby potrzebujące w Warszawie, których problemy z mobilnością utrudniają im uzyskanie pomocy żywnościowej mogły z niej korzystać dzięki wsparciu i dostawach Glovo.
Podobne punkty, które nazywamy Centrami Dostaw Solidarnościowych powstały już wcześniej w Madrycie i w Barcelonie i wspierają tamtejsze społeczności.
Nasze inicjatywy mają charakter globalny, gdyż czerpiemy nawzajem ze swoich doświadczeń w różnych krajach i tworzymy wspólne strategie, a także lokalny gdyż działamy lokalnie, z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.
Pozostałe projekty które realizujemy w ramach budżetu impaktowego to m.in. upcycling plecaków wykorzystywanych przez kurierów na maty termiczne dla schronisk dla zwierząt, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw i ich rozwoju w aplikacji i na rynku poprzez dedykowane promocje i warsztaty edukacyjne; platforma e-learningowa dla kurierów współpracujących z Glovo dzięki której mogą rozwijać swoje umiejętności, podnosić kwalifikacje czy uczyć języków, i inne.
Podsumowując, Fundusz Impaktowy to innowacyjne podejście, które integruje wzrost biznesowy z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną. Poprzez alokowanie części przychodów z każdej transakcji na projekty, umacniamy nasze zobowiązanie do tworzenia pozytywnego wpływu i wspierania społeczności. Dzięki programowi Glovo Access, wspieramy organizacje pozarządowe, zapewniając im platformę do darmowych dostaw i wsparcie logistyczne, co pozwala im skoncentrować się na ich misji pomagania innym. W ten sposób nasza aplikacja do dostaw jedzenia nie tylko zaspokaja potrzeby klientów, ale również przyczynia się do wspierania lokalnych organizacji pozarządowych. Chcemy promować odpowiedzialne podejście biznesu, w którym inicjatywy społeczne i ekologiczne są jego nieodłączną częścią.