BioCam.ai

Description / Opis

DSC2615
Popular

BioCam.ai

Kapsułka endoskopowa BioCam.ai

BioCam to przyjazna pacjentowi kapsułka endoskopowa, obrazująca cały układ pokarmowy z wyłączeniem przełyku (kapsułka przelatuje tam zaledwie ułamki sekund), przystosowana do badań całkowicie zdalnych - w warunkach domowych. Kapsułka nie wymaga dedykowanych kamizelek i pasek odbiorczych, odbiornik jest naklejany na ciało i nie wymaga asysty specjalisty medycznego. Posiadamy dużo lepsze parametry optyczne i rozdzielczość niż istniejące kapsułki na rynku. Jako jedyni zaimplementowaliśmy wykorzystanie różnego spektrum światła niż tylko światło widzialne, co umożliwia skuteczniejsze obrazowanie patologii, w tym nowotworów na wczesnym etapie rozwoju. To użycie technologii NBI powszechnie znanej w tradycyjnej endoskopii.
BioCam to nie tylko kapsułka z odbiornikiem, ale również aplikacja mobilna pomagająca pacjentowi się przygotować i przejść przez badanie, platforma telemedyczna w chmurze dla lekarzy i placówek medycznych oraz moduł AI, który wspiera pracę lekarza w analizie filmu. A film z całego układu pokarmowego potrafi trwać do kilkunastu godzin i niemożliwe jest w codziennej rutynie lekarskiej by poświęcić aż tyle czasu jednemu pacjentowi przeanalizować film w całości bez wsparcia sztucznej inteligencji bądź ryzyka pominięcia istotnych zmian patologicznych. Celujemy przede wszystkim w badania przesiewowe całego układu pokarmowego (żołądek, dwunastnica, jelito cienkie, jelito grube), ale warte podkreślenia, że endoskopia kapsułkowa po dziś dzień jest złotym standardem diagnostyki jelita cienkiego - ani gastroskopia ani kolonoskopia nie jest w stanie dotrzeć wystarczająco głęboko by zbadać całe jelito.
Badania endoskopowe układu pokarmowego w weterynarii są na dzień dzisiejszy wykonywane rzadko a ilość lecznic, które posiadają profesjonalny sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie tego typu badania w zależności od regionu kształtuje się na poziomie 3-5% a w Polsce na poziomie 3% lecznic (150 z 5000 ) dedykowanych małym zwierzętom (domowym). Tak małe wartości  wynikają w dużej mierze ze względu na dużą barierę wejściową na poziomie zakupu endoskopu używanego w przedziale 100-200 tysięcy złotych do nawet 1 miliona złotych za sprzęt nowy w zależności od producenta.
Dla małej lecznicy taki wydatek jest często zbyt duży by zdecydować się na zakup sprzętu. Nasza technologia nie tylko zmniejsza barierę kosztową wejścia nawet kilkuset krotnie, ale też umożliwia popularyzację badań układu pokarmowego w kierunku nie tylko zabiegowym, ale i przesiewowym, co umożliwia dotarcie do każdej, nawet mniejszej lecznicy z mniejszym budżetem operacyjnym.
To powoduje, że nasza technologia tworzy niejako alternatywny rynek do drogich i rzadko używanych inwazyjnych badań endoskopowych.
Niezależnie od tego liczba lecznic posiadających drogie endoskopy inwazyjne rośnie o 10-15% rok do roku, co wynika z coraz większej edukacji posiadaczy zwierząt domowych, którym zależy na dłuższej żywotności swoich pupili.
Wg danych statystycznych długość życia zwierząt domowych w ostatniej dekadzie wzrosła o około aż 40% a w jeszcze poprzedniej dekadzie o 20%. Dłuższe życie przekłada się na większe inwestycje właścicieli, którzy traktują swoje zwierzaki jako członków rodziny.Nasze rozwiązanie poza aspektem kosztowym stanowi mniejszą barierę dla personelu weterynaryjnego przez brak sedacji i konieczności przeprowadzenia skomplikowanego badania poprzedzonego specjalistycznymi kursami.
Brak sedacji poza niższą inwazyjnością oznacza również brak konieczności hospitalizacji zwierzaka na czas uśpienia, co zwalnia miejsce w lecznicy na innego pacjenta, wymagającego specjalistycznej opieki.
Procedura połknięcia kapsułki znacząco ogranicza bariery wejścia i tworzy nowy rynek i alternatywę dla obecnie stosowanych rozwiązań.

BASIC INFORMATION

Company name / Nazwa firmy
BioCam.ai
Company info / Opis firmy [1 000 words]
BioCam.ai to spółka łączącą branżę urządzeń medycznych z AI, która opracowuje innowacyjną kapsułkę endoskopową służącą do nieinwazyjnego wykrywania chorób układu pokarmowego. Oprócz zaawansowanej technologii hardware’u, który wykonuje 74 tys. zdjęć w różnym zakresie widma światła, naszym największym wyróżnikiem jest autorski AI, który wspiera lekarzy w wyszukiwaniu i diagnozie miejsc zmienionych chorobowo. Działamy w dwóch wertykałach: rozpoznawania schorzeń u ludzi jako wyrób medyczny oraz diagnostyki zwierząt (psy, koty, konie). Zainwestowali w nas już m.in. LT Capital oraz holenderski fundusz Level2 Ventures.

W ramach BioCam staramy się spopularyzować endoskopię kapsułkową jako przyjazne pacjentowi badanie całego układu pokarmowego. Naszą główną misją społeczną, stojącą za genezą powstania firmy jest profilaktyka i bycie w przyszłości złotym standardem badań przesiewowych.

Na produkt składa się nie tylko kapsułka, ale również aplikacja mobilna, platforma telemedyczna w chmurze wraz z zaawansowanym autorskim systemem AI do analizy obrazowej.
Kapsułkę przystosowaliśmy do badań w warunkach całkowicie zdalnych, w tym domowych.
Country / Kraj
Poland / Polska
Founding year / Rok założenia
2020
Team size / Wielkość zespołu
42
Company size / Wielkość firmy
Small company / Mała firma
Legal form / Forma prawna
Limited Liability Company LLC / Spółka Z O.O.
Company www / Strona firmowa
LinkedIn profil / LinkedIn profil
Sector / Branża
Zdrowie / Health
Email / Email
Address
Rybacka 7
Zip/Post Code
53-661

Contest Information

Contest Category / Kategoria Konkursu
ZDROWIE / MED-TECH / WELLBEING
Kind of innovation / Rodzaj innowacji
Product / Produktowa, Technological / Technologiczna, Science / Naukowa
Target market / Rynek docelowy
Global Market / Rynek światowy
Customer focus / Kluczowy odbiorcy
B2B
Reach of innovation / Zasięg innowacji
National / Krajowy, European / Europejski, Global / Światowy
Justification for Jury / Uzasadnienie [500 words]
Pacjenci nie chcą się badać gastroskopią i kolonoskopią z powodu strachu, wstydu i braku edukacji. Statystyki są zatrważające, ponad 70% nowotworów układu pokarmowego jest diagnozowanych w 2 ostatnich fazach rozwoju, gdy konwencjonalne leczenie nie jest już możliwe. Pacjenci potrzebują technologii, która będzie dla nich bardziej komfortowa a kapsułka rozmiaru witaminy C 1000 mg jest łatwa do połknięcia. Proces przygotowania do badania jest znacznie krótszy niż w tradycyjnej endoskopii.

Lekarze twierdzą wprost, że gastroskopii i kolonoskopii robi się znacznie mniej niż się powinno a wynika to przede wszystkim z niechęci pacjentów do uczestniczeniu w inwazyjnym badaniu. Komfortowa dla pacjenta technologia oznacza więcej przebadanych pacjentów i nowy standard badań przesiewowych, badań pierwszego kontaktu. Nasze algorytmy AI pozwalają przeanalizować cały film z układu pokarmowego i dostarczyć poszerzoną wartość diagnostyczną przez film NBI. Badanie zdalne odciąża pracę szpitala.

Szybciej wykrywane choroby i nowotwory układu pokarmowego to znacząca długoterminowa oszczędność cyklu życia pacjenta dla służby zdrowia (tzw. lifetime circle). Większość chorób i nowotworów układu pokarmowego jest uleczalna bądź wymaga prostego zabiegu chirurgicznego w przypadku wykrycia na odpowiednie wczesnym etapie. Przystosowanie technologii do badań całkowicie zdalnych to odciążenie służby zdrowia a algorytmy AI pozwalają skrócić czas pracy lekarza, co zmniejsza nakłady per 1 pacjent.

Uważamy, że naszym produktem mamy szansę zrewolucjonizować długoterminowe podejście do badań przesiewowych układu pokarmowego. Nie chcemy zastępować gastroskopii i kolonoskopii, ale sprawić, że pacjenci przebadani kapsułką, którzy zobaczą, że mają konkretne patologie do zbadania histopatologicznie bądź usunięcia, finalnie zdecydują się na udział w badaniu inwazyjnym by rozwiązać zobrazowany problem.

Dążymy do tego by nasze badania były w progu refundacyjnym i szeroko dostępne, nie chcemy wzorem korporacji branżowych zawyżać ceny kapsułek i badania. Konkurencja same kapsułki sprzedaje szpitalom po 2600 zł a odbiorniki od 20 kilku do blisko 50 tysięcy złotych. Dlatego endoskopia kapsułkowa nie została spopularyzowana przez ostatnie 22 lata i my chcemy to zmienić. Chcemy by więcej osób się badało, gdy leczenie wciąż jest możliwe.
What makes your company stand out from the competition? / Czym wyróżnia się Twoja firma na tle konkurencji?
Is globally innovative / Jest innowacyjna w skali świata
Key technologies / Kluczowe technologie
AI, telemedycyna / badania zdalne, NBI, badanie zwierząt
Financial standing / Sytuacja finansowa
No revenue / Brak przychodów
What sources of financing do you use when running your company? / Z jakich Źródeł finansowania korzystasz podczas prowadzenia firmy?
Private Investors / Prywatni inwestorzy, Angel Investors, Venture Capital

Start-up logo, presentation video / Start-up logo, prezentacja, wideo

Company logo / Logo firmy [600x600 px]
Additional information / Dodatkowe informacje [PDF - 64 MB Max]
Who submit the application / Kto dokonuje zgłoszenia
Company / Firma
How did you find out about the contest? / Jak dowiedziałeś się o konkursie?
LinkedIn, Mailing

Entry by / Zgłoszenie przez:

Profile photo ofBioCam

Maciej Wysocki

Member since 1 year ago
View Profile
Scroll To Top
  • Menu
Close

Your Cart 0

Close

No products in the cart.

Return To Shop
Sidebar