BPS – Bank Polskiej Spółdzielczości SA
k.filip@eskadra.pl
INFORMACJE PODSTAWOWE
OPIS FIRMY
Bank BPS działa na polskim rynku od 1992 r. – początkowo jako Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni S.A. z siedzibą we Wrocławiu. W 2002 r. zostało do niego przyłączonych pięć banków regionalnych, a nazwa zmieniona na Bank Polskiej Spółdzielczości. Centralę Banku przeniesiono do Warszawy.
Obecnie główne siedziby Centrali Banku znajdują się w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 81 oraz we Wrocławiu przy ul. Zygmunta Krasińskiego 27.
Grupa BPS to największe zrzeszenie Banków Spółdzielczych w Polsce. Tworzy je Bank BPS oraz 306 zrzeszonych z nim Banków Spółdzielczych. Suma bilansowa Banku BPS i zrzeszonych Banków Spółdzielczych wyniosła na koniec grudnia 2023 r. ponad 149 mld zł, co stawia Grupę BPS w pierwszej dziesiątce największych banków w Polsce.
Grupa BPS w liczbach:
– 306 Banków Spółdzielczych
– 2,3 tys. placówek,
– 2,2 tys. bankomatów,
– 149 mld zł sumy bilansowej.
Banki Spółdzielcze obsługują Klientów indywidualnych, mikro, małe i średnie firmy, jednostki samorządu terytorialnego i rolników. Siłą Banków Spółdzielczych jest bliskość lokalnych społeczności. Dlatego ceny i oferowane rozwiązania finansowe dostosowane są do możliwości i oczekiwań Klientów z mniejszych miejscowości. O bezpieczeństwo Banków Spółdzielczych i środków finansowych ich Klientów dba System Ochrony Zrzeszenia BPS. System Ochrony to dodatkowe, obok gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wsparcie w zakresie bezpieczeństwa depozytów Klientów.
Grupa BPS oferuje także usługi finansowe w zakresie faktoringu, leasingu oraz funduszy inwestycyjnych. W skład Grupy BPS wchodzą następujące spółki: BPS Leasing i Faktoring i BPS TFI.
O KANDYDACIE / KANDYDATCE / KANDYDATACH
Od 19 lat związany z branżą finansową (Fortis Bank, Bank DNB, Meritum Bank, Alior Bank – w tym Telekom Romania, CDM Pekao). Od 2020 roku rozwija obecność marketingową banków spółdzielczych z Grupy BPS oraz Banku BPS SA, dla których wprowadził i systematycznie rozwija nową strategię komunikacji oraz liczne narzędzia marketingowe, w tym nastawione na pozyskiwanie kontaktów dla bardzo złożonej sieci sprzedaży czy wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Stawia na doskonalenie i ciągłe poszukiwanie nowości, ale zawsze pod kątem praktycznego wykorzystania wprowadzanych rozwiązań. Według niego marketing to prosta, co nie znaczy, że łatwa, sztuka użytkowa o celach biznesowych. W obecnych czasach powinna ona jednak zwracać uwagę nie tylko na tworzone przekazy oraz wdrażane technologie, ale też dostarczać wartości istotne dla społeczności.
Pod kierownictwem Roberta kampanie osiągnęły imponujące wyniki: wskaźnik pełnych obejrzeń (VTR) wyniósł 46,81%, znacznie przewyższając branżowe standardy, a świadomość marki (Brand Lift) wzrosła aż o 10,4 p.p. w przypadku kampanii Mastercard. Strategia komunikacyjna dotarła do ponad 9,6 mln unikalnych użytkowników YouTube. Robert zadbał również o spójność wielokanałowych kampanii, obejmujących media tradycyjne, online oraz materiały POS, co zwiększyło rozpoznawalność marki w różnych grupach wiekowych.
W kampanii umiejętnie połączono nowoczesne technologie z lokalnymi wartościami, tworząc narrację opartą na bliskości i sąsiedzkich relacjach, która wyróżniła Grupę BPS na tle konkurencji, szczególnie w małych miejscowościach. Jego wybór ambasadora, Tomasza Jakubiaka, podkreślił autentyczność oferty banków spółdzielczych, które jako jedyne nie likwidują placówek na rzecz bankowości elektronicznej.
Dzięki inicjatywom Roberta działania te nie tylko wpłynęły na wyniki finansowe, ale także miały istotny wymiar społeczny. Wzmacniając więzi lokalne i budując zaufanie, kampanie podkreśliły, że Grupa BPS jest blisko swoich klientów – zarówno geograficznie, jak i relacyjnie. To przełożyło się na wzrost liczby transakcji i zaangażowania klientów, szczególnie w małych miejscowościach.
Podsumowując, to dzięki wizji i determinacji Roberta działania marketingowe Grupy BPS osiągnęły spektakularny sukces, łącząc precyzję technologii z tradycyjnymi wartościami. Jego praca wyznacza nowe standardy w marketingu branży finansowej i stanowi przykład innowacyjnego, skutecznego oraz społecznie odpowiedzialnego podejścia, które zasługuje na uznanie i nagrodę.
PREZENTACJA / MATERIAŁY DODATKOWE
ZGŁOSZENIE - INFORMACJE
Zadaniem Roberta w Grupie BPS jest tworzenie i wdrażanie strategii marketingowej na dwóch poziomach: dla Banku BPS SA jako banku komercyjnego oraz dla zrzeszenia banków spółdzielczych z Grupy BPS. Największym wyzwaniem jest to, że strategia komunikacji i działania marketingowe dotyczą ponad 300 niezależnych podmiotów, posługujących się różnymi znakami towarowymi (część z nich jest spójna, część ma zupełnie zindywidualizowaną identyfikację wizualną). Banki spółdzielcze zróżnicowane są także pod względem wielkości (w tym liczbie placówek od 1 do blisko 30), specyfiki klienta oraz siły konkurencji na danym obszarze. Każdy podmiot działa na swoim rynku – mamy mieć przekazy ogólnopolskie, które powinny być adaptowalne na ponad 300 lokalnych rynkach. Dodatkowo, wyzwaniem jest to, jak wyróżnić się i być atrakcyjnym na rynku, w sytuacji, gdy:
- Banki BPS mają rozdrobnioną strukturę: każdy zrzeszony bank funkcjonuje jako odrębna jednostka z własną nazwą i ofertą, co utrudnia budowanie spójnego wizerunku.
- Trzeba mierzyć się ze stereotypami banków „dla rolników”, z niepełną ofertą, nienowoczesnych, a czasem nawet mniej bezpiecznych (skojarzenia ze SKOK).
- Konkurencja skutecznie rozwija się w digitalu: inwestycje konkurencji w rozwiązania online przyciągają młodszych klientów i tworzą wizerunek nowoczesności.
W odpowiedzi na wyzwania związane z różnorodnością zrzeszonych banków oraz potrzebą wyróżnienia się na konkurencyjnym rynku, przekształcono wyzwania w przewagę konkurencyjną.
Podkreślenie lokalności i bliskości:
- Komunikaty „Załatw to po sąsiedzku” oraz „Łączy nas więcej, niż nam się wydaje” wzmacniają wartości wspólnotowe.
- Geolokalizacja w kampaniach internetowych dla większego zaangażowania klientów.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii:
- Personalizowane spoty wideo oparte na AI
- Narzędzia cyfrowe wzmacniające lokalność banków, np. personalizowane kampanie wideo dla 300 rynków.Kampanie wielokanałowe:
1. Reklamy telewizyjne, internetowe i na platformach streamingowych
2. Materiały drukowane i wyklejanie witryn bankowych (ponad 800 placówek).
Integracja działań lokalnych z centralnymi:
- Kampanie globalne przenoszone na rynki lokalne.
- Organizacja lokalnych wydarzeń i akcji promocyjnych.
Dzięki strategicznemu podejściu do marketingu oraz skutecznej integracji działań ogólnopolskich i lokalnych, Grupa BPS odnotowała znaczące sukcesy w budowaniu wizerunku, zaangażowaniu klientów oraz wzroście sprzedaży.
Wzrost zaangażowania klientów i rozpoznawalności marki:
- Kampania na YouTube osiągnęła wyjątkowe wyniki – 68% oglądalności na Connected TV, co przełożyło się na większe zaangażowanie klientów.
- Dwucyfrowe wzrosty w sprzedaży kart Mastercard i zwiększenie obrotów na kartach o 44%.
Sukces kampanii AI:
- Wygenerowanie ponad 1000 personalizowanych spotów wideo w zaledwie kilka tygodni.
- Precyzyjne targetowanie reklam na YouTube w promieniu 5 km od lokalizacji banków.
Zmiana wizerunku banków spółdzielczych:
- Utrwalenie obrazu banków jako stabilnych, nowoczesnych i lokalnych instytucji, które dbają o bliskie relacje z klientami.
- Zniwelowanie stereotypów poprzez promocję nowoczesnych usług i podkreślenie lokalnego charakteru banków.
Wzrost lojalności klientów:
- Organizowane promocje i loterie wpłynęły na zwiększenie lojalności klientów oraz aktywności użytkowników kart.
- Ponad 30% wzrost liczby nowych kart biznesowych.
Rozwój strategii sprzedaży i marketingu:
- Aktywacja nowych klientów dzięki internetowej promocji kuponowej.
- Zwiększenie liczby zapytań kredytowych i otwarć nowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.