FOODSI
Foodsi to aplikacja, u podstaw której leży społeczna odpowiedzialność. Największym wyzwaniem, z jakim się mierzy, jest marnowanie jedzenia (w samej Polsce wyrzucamy niemal 5 mln ton żywności rocznie!). Jest to problem zarówno społeczny, środowiskowy, jak i biznesowy. W obliczu szybko postępujących zmian klimatycznych, na pierwszym miejscu stawiamy troskę o planetę, która krztusi się od nadmiaru produkowanej żywności, a jej dystrybucja jest na tyle nierówna, że poziom głodu na świecie rośnie i dotyka już ok. 10% populacji. Niesprzedane produkty to także straty w budżecie producentów i lokalnych przedsiębiorstw. Pokazujemy, że wcale nie musi tak być. W związku z tym, że 60% jedzenia marnują konsumenci, zaopatrzyliśmy ich w narzędzie, dzięki któremu mogą realnie wpłynąć na środowisko w tym zakresie. Przedsiębiorcy z kolei, nie muszą obawiać się strat spowodowanych niesprzedanymi produktami, zyskując przy tym nowych klientów.
Podobnych rozwiązań istnieje globalnie niewiele, a na polskiej scenie jedynie dwa, jednak to właśnie Foodsi było na naszym podwórku pionierem. Od konkurencji odróżnia nas to, że zrzeszamy większą ilość małych, lokalnych przedsiębiorstw, umożliwiając klientom tańsze i ekologiczne zakupy w ich ulubionych punktach. Dzięki temu, jesteśmy w stanie efektywniej wspierać lokalny rynek, jednocześnie zapewniając szeroki asortyment oferowanych produktów.
Dostrzegamy zmieniające się potrzeby i reagujemy na nie, wzbogacając aplikację o nowe funkcje. Od 2023, z pomocą Foodsi można ratować przed zmarnowaniem nie tylko żywność, ale również niesprzedane czasopisma, kosmetyki, suplementy, rośliny czy karmę dla zwierząt.
Staramy się docierać do coraz większej liczby użytkowników (m.in. z mniejszych miejscowości lub wykluczonych komunikacyjnie). Dlatego oprócz paczek z odbiorem osobistym, wprowadziliśmy również paczki wysyłkowe. Atrakcyjność proponowanego przez Foodsi rozwiązania potwierdzają nasi użytkownicy, którzy bez względu na system operacyjny, oceniają naszą aplikację na 4,9 (12,9 tys. opinii w Google Play i 7,6 tys. opinii w AppStore), a także przedsiębiorcy, którym udaje się sprzedać średnio 92% wystawianych na Foodsi paczek.
Gdy zaczynaliśmy zapraszać partnerów do współpracy, temat marnowania żywności był dla nich tematem tabu - nie chcieli przyznać, że w ogóle u nich istnieje. Dziś - również dzięki innowacyjnej roli edukacyjnej naszej aplikacji - możemy swobodnie rozmawiać o tym, jak marnować mniej jedzenia w branży gastronomicznej i nie tylko tam. Udało nam się odczarować trudny temat, jednocześnie proponując mądre rozwiązanie problemu, jakim jest występowanie nadwyżek produkcyjnych.
Pozytywne doświadczenia użytkowników to dla nas priorytet. Partnerzy mogą podjąć z nami współpracę bez umów i formalności, a nasz zespół zawsze służy im pomocą. Dzięki temu, w prosty sposób pomagamy oszczędzać tysiącom przedsiębiorstw i milionom użytkowników. Przy współpracy ze specjalistami z zakresu UI / UX postaraliśmy się, by nasza aplikacja i nowa strona www zapewniały jak najlepsze doświadczenie użytkownikom. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, by zacząć z nami działać. Dzięki kompletnej przebudowie aplikacji, możemy wysyłać więcej, częściej i … skuteczniej ratować jedzenie przed zmarnowaniem. Nasza apka odpala na dotyk - sprawdźcie sami!
BASIC INFORMATION
Firma została założona w 2019 r. w Polsce przez Mateusza Kowalczyka i Jakuba Fryszczyna. Pracując w trakcie studiów w restauracjach czy piekarniach, dostrzegli oni ogrom skali marnowania żywności. Okazało się, że problem, na który zwrócili uwagę, ma wymiar zarówno społeczny, środowiskowy, jak i biznesowy. Foodsi miało wyjśc mu naprzeciw i zachęcać do wykorzystania produktów, które w innym wypadku mogłyby się zmarnować.
Aplikację uruchomili samodzielnie, wcześniej odkładając na ten cel 100 tys. zł z własnych środków. Jeszcze w 2021 r. firma liczyła 5 pracowników, w 2022 r. startup pozyskał 6 mln zł w zalążkowej rundzie finansowania, a zespół rozrósł się do niemal 40 osób. Rok później aplikacja obsługiwała już ponad 5000 firm, 1,5 miliona użytkowników i pomogła uratować przed zmarnowaniem niemal 700 ton żywności, co (wg. raportu FAO) ograniczyło emisję CO2e o 1,7 mln kg.
Rozszerzając swoją ofertę poza żywność- o czasopisma, kosmetyki i rośliny w 2023 r., Foodsi rozpoczęło współpracę z wieloma firmami FMCG, obsługując zarówno osoby dbające o środowisko, jak i łowców okazji. Aby zwiększyć dostępność, w aplikacji pojawiła się opcja sprzedaży wysyłkowej, co jest szczególnie korzystne dla użytkowników z mniejszych miast i osób borykających się z ograniczeniami transportowymi.
W Foodsi upraszczamy kontakt między użytkownikami, a firmami, eliminując jednocześnie negatywne nawyki i wzmacniając proekologiczne postawy. Regularnie tworzymy treści w mediach społecznościowych, współpracując z edukatorami ekologicznymi i szefami kuchni oraz angażując globalne firmy. W ubiegłym roku we współpracy z Carrefour i FREE NOW zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne less waste z najlepszymi polskimi szefami kuchni (“Zielsko w kuchni” na wiosnę oraz “Grzyby w kuchni” w okresie jesiennym). Z okazji Światowego Dnia Ziemi nawiązaliśmy współpracę z firmą Adidas w ramach biegu „Food Rescue”, którego uczestnicy otrzymali paczki-niespodzianki, zawierające uratowane produkty. Za każdego uczestnika, który ukończył bieg, Foodsi przekazało cegiełkę na Federację Polskich Banków Żywności. Działania te mają na celu podnoszenie świadomości i skłanianie do refleksji nad kondycją naszej planety.
Obecnie rośniemy bardzo dynamicznie. Co miesiąc dołącza do nas ok. 300 nowych lokali. Uratowanie pierwszego miliona paczek zajęło nam 3 lata, natomiast w samym 2023 roku było ich już 1,5 mln. Dzięki wsparciu w wysokości 2,3 mln Euro, w 2023 uratowaliśmy naszą 2 mln paczkę. Aby osiągnąć taki wynik, nasz główny konkurent o globalnym zasięgu potrzebował 3 razy większego finansowania (7 mln Euro). Kilka dni temu przekroczyliśmy kolejny próg - udało nam się uratować już 3 mln paczek. Rosnąca w szybkim tempie liczba użytkowników wymusiła na nas gruntowną zmianę architektury aplikacji. Wciąż ją udoskonalamy, tak, żeby wysyłać więcej, częściej i … skuteczniej ratować jedzenie przed zmarnowaniem. Dziś Foodsi to zespół niemal 40 osób, a rok 2024 to czas dużych zmian i rozwoju - podjęliśmy współpracę z Carrefour’em, a w planach mamy kolejne kolaboracje z dużymi sieciami, którymi mamy nadzieję się wkrótce pochwalić!
Tymczasem, możemy pochwalić się nagrodami, które zostały nam przyznane w ostatnich latach:
- Główna nagroda “Orzeł Innowacji - Start-up z potencjałem Polska-Świat” (Rzeczpospolita, 2024)
- 102. miejsce w międzynarodowym plebiscycie FoodTech 500 (2024);
- Laureat Aulerów - najstarszego konkursu startupowego w Polsce (2023);
- Startup Roku wg. Money.pl (2023);
- Start(up) w zrównoważoną przyszłość Kongresu Kompas ESG (2023);
- Laur “Marka Godna Zaufania” od My Company Polska (2023);
- 184. miejsce w międzynarodowym plebiscycie FoodTech 500 (2023);
- współzałożyciel aplikacji - Mateusz Kowalczyk został wyróżniony przez magazyn “Forbes” w rankingu „30 przed 30. Lista młodych Polaków, którzy podbijają świat” (2023);
- BrandMe CEO - Lider, który wyprzedza epokę (2023);
- Best Start-up Marketer - Ewa Pawella (Executive Summit 2023);
- Zespół Marketingu Roku (Executive Summit 2023);
- “10 Rookies of the Year” - lista najbardziej obiecujących startupów magazynu My Company (2022);
Startup Pozytywnego Wpływu - Koźmiński Business Hub (2020).
Contest Information
Misja i wpisana w nią społeczna odpowiedzialność to dla nas rzecz najważniejsza. Wierzymy, że wykorzystując najnowsze technologie, możemy żyć w bardziej zrównoważony sposób. Dajemy zarówno naszym partnerom biznesowym, jak i indywidualnym użytkownikom, narzędzie, dzięki któremu mogą realnie wpłynąć na środowisko. Ważną częścią inicjatyw Foodsi jest także działalność edukacyjna dotycząca marnowania żywności. Uważamy, że w dobie szybko postępujących zmian klimatycznych i pogłębiających się nierówności społecznych, w DNA każdej firmy powinna wpisana być troska o planetę. Nie wyobrażamy sobie prowadzenia biznesu dla samej sztuki i zorientowania wyłącznie na zysk.
Inkluzywność jest nieodłącznym elementem wszelkich naszych działań. To również dlatego zdecydowaliśmy się na ostatnie innowacje, dzięki którym docieramy do osób z mniejszych miejscowości, wykluczonych komunikacyjnie czy ograniczonych pod kątem mobilności. W dalszym ciągu podstawą jest dla nas odbiór paczek z odbiorem osobistym, bo te wymagają z reguły najpilniejszej interwencji. Nie zamykamy się jednak na nowe możliwości i korzystamy z nich, o ile wpisują się w propagowane przez nas wartości.
Jesteśmy jedyną tego typu aplikacją, która daje użytkownikom możliwość ratowania paczek z wysyłką. Dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczać marnowanie nie tylko żywności, ale również kosmetyków, roślin czy karmy dla zwierząt. Rozwijając opcję wysyłki, dostrzegliśmy obszar, który naszym zdaniem również wymagał interwencji. Chodzi o diety pudełkowe i ich ogromną popularność w ostatnich latach. Jest to branża, na której produkty zapotrzebowanie zmienia się bardzo dynamicznie. Jednocześnie, wymiar godzin w jakim zatrudnieni są pracownicy firm cateringowych pozostaje niezmienny. Połączyliśmy więc siły z firmą Goodspeed - liderem w zakresie wysokospecjalistycznych usług logistycznych w temperaturze kontrolowanej dla producentów cateringów. Dzięki temu ratujemy jeszcze więcej jedzenia, które stanowi nadwyżki produktowe, a nasi użytkownicy mogą zamawiać zestawy dietetyczne na cały dzień 50% taniej - bez zobowiązań i z zaledwie jednodniowym wyprzedzeniem. W zaledwie 2 miesiące od rozpoczęcia współpracy uratowaliśmy 14 tys. diet pudełkowych. Przełożyło się to na 28 ton jedzenia, które z naszą pomocą nie wylądowało w koszu.
Nasza strategia zawsze ma na celu dobro naszych użytkowników i jest odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe lub sytuację konkurencyjną. Miało to chociażby wpływ na kształt naszych kampanii, w których skupiamy się na unikalnym dla naszej oferty czynniku (USP), którym jest wyjątkowo niska cena. Bo choć cel, jakim jest ratowanie jedzenia, pozostaje niezmienny, dostrzegamy sytuację ekonomiczną w kraju i pokazujemy potencjalnym użytkownikom, że w czasie inflacji dajemy im rozwiązanie, dzięki któremu mogą zaoszczędzić.